KINAI EREDET- LEGENDA
Az egyik legenda szerint a 12 állatövi jegy úgy keletkezett, hogy Buddha magához hívta a Földön élő állatokat. Hívására tizenketten jelentek meg, és az évek az állatok érkezési sorrendjében kapták meg a nevüket: Elsőként érkezett a Patkány, majd a Bivaly, utána jött a Tigris, Nyúl, Sárkány, Kígyó, Ló, Kecske, Majom, Kutya, kakas, Disznó.
A másik legenda szerint, a hegyvidéken élt egy ártó démon, aki nem tisztelte az Egek Urát sem. Bajt és pusztulást hozott a környezetére. Lakott nem messze egy szent ember, aki egy marék rizsen élt és naponta fohászkodott az égiekhez. Egyszer, amikor kint imádkozott, megdördült az ég és egy villám belecsapott egy erdőbe, de sem villámlás, sem dörgés nem hallatszott és tűz se gyulladt ki, viszont az erdő közepéről gyereksírás hallatszott! A szent ember bement az erdőbe és egy síró gyermeket talált. Hazavitte és felnevelte. Csodaszép lány lett belőle. Az ártó szellem megtudta és elment a szenthez.
- Ha nem kerítesz nekem holdtöltéig tizenkét szem igazgyöngyöt, elrabolom a lányodat.
A szent ember kétségbeesetten szaladgált mindenhová, de a gazdagoknak szívük, a szegényeknek pedig igazgyöngyük nem volt. Szegény ember zokogva leült egy fa alá. Arra jött a patkány és megkérdezte, miért sír olyan keservesen. A szent elmondta neki a bánatát. A patkány elment. Nemsokára visszatért a bivallyal, tigrissel, nyúllal, kígyóval, lóval, bakkal, majommal, kakassal, kutyával és a disznóval. Mindegyik egy –egy igazgyöngyöt hozott a szájában, de még így is hiányzott egy szem. A szent ember akkor a Nagy Sárkányhoz fohászkodott, aki meghallgatta és megjelent, hozva az utolsó szem gyöngyöt. Reggel jött a démon a lányért, de a szent ember átadta neki a gyöngyöket, mire mérgében porrá égett. Buddha úgy döntött, hogy ezért megjutalmazza az állatokat, és róluk nevezi el az éveket és az év szülöttei, pedig megkapják az állatok tulajdonságait. A Sárkány, pedig azt az évet kapta, ami különösen nagy befolyással van a többi évre.
Minden holdújév kezdetekor más állat veszi át az uralmat az adott esztendőre. Minden jegyhez tartozik egy őt leginkább meghatározó elem, égtáj, illetve szín. A színek több fajta jelentést is hordozhatnak. ezek mellett a jin és jang tulajdonságait is hordozzák magukban, melyet befolyásol az előző 3 tulajdonság is.
ALAPISMERETEK
Jin - jang
Ha a keleti kultúra bármely ágát tanulmányozzuk , mindíg valahol előbukkan ez a két kifejezés . Hiszen a képe már ismert mindenki számára
Az ősidőkben , a kezdetek kezdetén egyetlen egy ősenergia létezett amit a kínaiak "CHI "- nek (csí) neveztek . Ezt szokták a Mennyei Sárkány Leheletének is hívni , mely láthatatlan energia , a Földön mindenütt ott van , minden teremtett dolgot összekapcsol , mint egy háló , körülvesz mindent és mindenkit . Ha az egyik szálat meghúzzuk , egyes helyeken sűrűsödik az energia , más helyeken ritkul .A csí valamennyi lény életerejének is tekinthető , , ha valamit tökéletesen hajtunk végre , akkor megfelelő csível rendelkezünk , ha viszont levertnek érezzük magunkat , hiányában vagyunk a jó csínek . Egy kínai közmondás így ír róla :
"Szépnek születni nem olyan fontos ,
Mint szerencsés csillagzat alatt születni .
Szerencsés csillagzat alatt születni nem olyan fontos ,
Mint jószívűnek lenni .
Jószívűnek lenni nem olyan fontos ,
Mint jó csível rendelkezni ."
Azt hiszem , ez megmagyarázza , hogy mennyire fontos ez az energiamegnyilvánulás .
A világon egyetlen dolog van ami állandó : a változás . A csí is mindíg változik a két pólusa között , , ami a Jin és a Jang .Ezen két elem a mindent átható energia gyökerei , amelyek egymást kiegészítve , egymás nélkül nem létezhetnek . A jin erő mindíg ott van a jangban , a jang erő pedig mindíg ott van a jinben , amelyet a jin - jang jelkép egyszerűen , de nagyon pontosan ábrázol . A leghitelesebben az egyik nagy kínai filozófus , Lao Ce fogalmazza meg a Tao - tö - King ( Az út ) című művében .
"...Mikor a szépet megismerik ,
felbukkan a rút is ;
mikor a jót megismerik ,
felbukkan a rossz is .
Lét és nemlét szüli egymást ,
nehéz és könnyü megalkotja egymást ,
hosszú és rövid alakítja egymást ,
magas és mély kulcsolja egymást ,
sok hang összeolvasztja egymást ,
korábbi s későbbi követi egymást ..."
Egyébként a jin a hegy árnyékos , északi oldalát , a jang a hegy napos , déli oldalát jelenti . Akkor igazán tökéletes valami , vagy akkor érezzük magunkat nyugodtnak , ha ez a két fázis egyensúlyban , harmóniában van egymással .
Álljon itt néhány törvényszerű megállapítás , a jin és a jang szoros kapcsolatáról , melyek a régi kínai mesterektől származnak .
1. A jin és a jang nem létezik egymás nélkül , mindíg kölcsönhatásban állnak egymással .
2. Egyik sem rossz vagy jó , mindkettőre szükségünk van , hogy a harmóniát megteremthessük .
3. A két erő egymáshoz viszonyítva létezik : ha az egyik gyengül , akkor a másik erősödik , és ez igaz fordítva is .
4. A két erő átalakulhat egymásba : a jin janggá , a jang pedig jinné változhat .
A jin jellemzői
Nőiesség , belső nyugalom , passzivitás , hold , éjszaka , mozdulatlanság , föld , alvás , tél , ősz , víz , ívelt , ovális , árnyék , mély , hideg , sötét , lent , intuícíó , higgadtság , bennünk szunnyadó hatalom, nedves , önbizalom hiánya , hűvös , megfontolt , kitartó , anyatermészet , ragaszkodó , rugalmas , magába forduló , kedves , mély , sötét szinek .
A jang jellemzői
Férfias , külső , aktivitás , cselekvés , nap , égbolt , tudás , nappal , nyár , tavasz , fény , tettre kész , tűz , hegyes , szögletes , forróság , fent , száraz , világos , magas , mozgalmasság , magabiztonság , akaratos , szenvedélyes , vakmerő , kalandvágyó , apatermészet , független , fellángoló , koncentrált , követelő , meleg szinek .
Az öt elem tana
A kínaiak gondolkodásmódját mind a mai napig a taoista filozófia alapjai befolyásolják .Ennek a filozófiának a legfontosabb alaptétele : a természet , a természettel harmóniában élni .Ezért ebben a felfogásban minden földi dolgot be tudnak sorolni az öt őselem valamelyikébe . Az öt őselem :TŰZ , FÖLD , FÉM , VÍZ , FA .
Ez az öt őselem is a csí életerő megjelenési formája , amelyek kihatnak a cselekedeteinkre , és befolyásolják életünk menetét .A természet örök körforgását ezen elemekkel jelenítik meg , ahogyan az ősi magyar kultúra is ezt tette .Ezek az elemek az örökké változó csí (életenergia ) megnyilvánulási formái a világban . Minden elem rendelkezik jines és jangos vonásokkal .
FA
A termtő és újító .A fa lehet lágy és hajlékony , mint egy fűzfa , ezzel szemben lehet kemény és erős , mint a tölgyfa .A fák inkább csoportokban élnek , tehát közösségi lények . Jelképezheti még a tavaszt , a zöld és a kék árnyalatait , a növekedést , a keleti és a délkeleti irányt elfelé ível , tele van
AZ ELEMEK KAPCSOLATAI
Az elemek nem egymástól elzártan létező önálló egységek , hanem egyenrangú résztvevői az örök körforgásnak .Egymás között semmiféle hierarchikus rendszer nincs . ha az öt elem úgy olvad össze , hogy kapcsolatuk harmonikus , akkor tápláló ciklusról beszélünk .
Ebben az esetben egy természetes egyensúly keletkezik , amely egy zárt rendszert alkot . Az elemek egymásutániságát jelenti .
A víz táplálja a fát .
A fa táplálja a tüzet .
A tűz teremti a földet (hamu) .
A föld szüli a fémet .
A fém megtartja a vizet .
Az öt elem nemcsak táplálhatja egymást , hanem korlátozhatja a másik kiteljesedését .Ezt a körforgást nevezzük romboló vagy ellenőrző ciklusnak . Ezt a ciklust sem tekinthetjük károsnak , hiszen ez is az öt elem egyensúlyának létrehozására törekszik . Ebből a körforgásból megtudhatjuk , hogy ha valamelyik elemből sok van a horoszkópunkban , akkor melyikkel kontrolláljuk .
A fa felemészti a földet .
A föld gátakat szab a víznek .
A víz kioltja a tüzet .
A tűz megolvasztja a fémet .
A fém elmetszi a fát .
Van egy harmadik kapcsolat is , amelyben minden elem megnyugtatja az őt megelőzőt . Ez is ugyanolyan , mint a tápláló ciklus , csak fordított irányban . Az elemek itt is a harmonikusság kialakítására törekszenek , neve megnyugtató vagy kimerítő kapcsolatrendszer .
Az elemek egymáshoz való viszonya ebben az esetben így alakul :
A tűz elégeti a fát .
A fa magába szívja a vizet .
A víz szétmarja a fémet .
A fém lazítja a földet .
A föld kioltja a tüzet .
Vissza a Főoldalra
|